פאנוס בכלב , Pannus דלקת שטחית כרונית של הקרנית.

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

נושאים עיקריים (לחץ לפתיחת קטגוריות)​

פאנוס בכלב Pannus


כותב המאמר דר אורן פאר

הפאנוס Pannus הידוע בכינוי דלקת קרנית שטחית כרונית (chronic superficial keratitis), זו מחלת עיניים העלולה להסתיים בעיוורון אם איננה מאובחנת ו/או מטופלת כהלכה.

זו אחת מתוך רשימה של מחלות עיניים העונה להגדרה כ"מחלה אוטואימונית" ולכן איננה ניתנת להחלמה אלא מטרת הטיפול לשלוט בסימני המחלה.

ה Pannus שכיח במקומות גבוהים ובאזורים עם זיהום אוויר כבד.

המחלה שכיחה בעיקר ברועה גרמני ובכלבים מעורבים ברועה גרמני, אך עשויה להתפרץ גם בגרייהאונד, רוטווילר, רועה בלגי וגזעים נוספים.

טווח הגילאים להתפרצות המחלה נע בין השנים 4-7 שנים. הופעת הסימנים בגיל צעיר מלמדת על אופי אגרסיבי יותר של המחלה.

המחלה היא סימטרית כלומר ניתן לראות את ביטויה בשתי העיניים, לעיתים עין אחת נראית פחות טוב מהשנייה. הסימן הקלאסי הוא מעין משטח ורדרד על פני קרנית העין (השכבה השקופה החיצונית של גלגל העין) המתקדם מלבנית העין לכיוון מרכז הקרנית .

אבחון פאנוס

האבחון מבוסס על היסטוריה, בדיקה גופנית מלאה, בדיקה אופטלמולוגיה מלאה, שלילת מחלות רקע אחרות העלולות להיראות עם מאפיינים דומים.

טיפול ב פאנוס

תלוי בחומרת הסימנים הקליניים, הטיפול עשוי להתחיל אגרסיבי על מנת לייצר רגרסיה בהתקדמות אותו משטח ורדרד לכיוון מרכז הקרנית (המשטח הוורדרד איננו תמים ולמעשה מאחוריו יש רשת של כלי דם חדשים הנודדים לכיוון מרכז קרנית העין ואלה מביאים איתם פיגמנט שבסוף התהליך ייצרו מסך כהה שימנע ראייה)

הטיפול כולל סטרואידים בתחילה ובהמשך טיפות שמטרתן לעכב את פעילות מערכת החיסון באופן מקומי בין המוכרות- טיפות מסוג ציקלוספורין וטיפות מסוג טקרולימוס.

IMG_8281
אייקס הכלב של אדוארד רועה בלגי מהמם בן 6 שנים החל להראות את סימני המחלה המאפיינים כחודשיים לפני הגעתו , המסך הורוד נצפה על גבי קרנית העין בנדידתו לכיוון מרכזה.
IMG_8512
אייקס , כחודש מתחילת הטיפול באמצעות טיפות סטרואידים מסוג פרד פורטה וטיפות מסוג ציקלוספורין. המסך הורוד נעלם המקום צלול עם כתם לבנבן קל שגם הוא הלך ונעלם.

 

פאנוס ,פרוגנוזה (צפי לעתיד)

מרבית הכלבים מגיבים נהדר לטיפול מקומי, לחלקם יש התלקחויות בעיקר כאשר מורידים את מינון הטיפול התרופתי למינימום ואז יש לנטר שוב את הטיפול.