עיקור כלבה – למה בבית החולים שלנו.

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

ניתוחי לייזר בחיות מחמד

ניתוח עיקור כלבה  –  המדריך המלא


עיקור כלבות הוא הליך כירורגי שבו מסירים את השחלות והרחם, מדובר בהליך נפוץ שמטרתו למנוע מהכלבה להיכנס להריון, להפחית את הסיכון למחלות סרטן שונות ולשפר את התנהגותה.

עם זאת, סביב תהליך עיקור כלבה קיימות שאלות רבות וחששות לא מבוססים. במאמר זה נספק מידע חשוב על עיקור כלבה תהליך, נענה על שאלות נפוצות ונפריך מיתוסים שגויים.

שאלות נפוצות

 • ש: מה זה למעשה עיקור כלבה ?
  ת: ניתוח עיקור כלבה הוא ניתוח שבמהלכו מוציאים לכלבה את הרחם ואת השחלות.

 • ש: מדוע מומלץ לעקר כלבות ?
  ת: יש סיבות רבות לעשות ניתוח עיקור ביניהן סיבות בריאותיות, סיבות התנהגותיות וסיבות סביבתיות. אחת המחלות הקשות והמסוכנות בכלבות לא מעוקרות זה סרטן השד. אחת מכל 8 כלבות שלא עוקרו תחלה בסרטן השד ומספר גדול מהן ימותו כתוצאה מהמחלה. בכלבות שעוקרו לפני מחזור ראשון סרטן השד היא מחלה נדירה ביותר והיא מגיעה אחת ל 600 כלבות.

מחלה נוספת מסוכנת היא דלקת רחם, הנחשבת nחלה חירומית שיכולה לגרום למוות. כמובן שכלבה שעוקרה כהלכה לא יכולה לחלות בה. גידולים וציסטות בשחלות גם הם נפוצים ונעלמים לחלוטין בכלבות מעוקרות.

יתרון נוסף הוא שכלבות מעוקרות נוטות להיות פחות תוקפניות לכלבות אחרות והן הרבה יותר ביתיות .בנוסף, אין צורך להתמודד עם ייחום (מחזור) כל 6 חדשים. לכן, עיקור מהווה דרך להתמודד עם הריונות והמלטות לא רצויים ולעזור להילחם בתופעה של גורים נטושים ומשוטטים.

 • ש: באיזה גיל מעקרים כלבה ?
  ת: לתוהים עיקור כלבה באיזה גיל, ההמלצה היא לעקר את הכלבות לפני ייחום ראשון, בין הגילאים 6-8 חדשים. עיקור לפני ייחום ראשון מונע כמעט לחלוטין את הסכנה לחלות בסרטן השד. יחד עם זאת יש לציין שבמספר גזעים, בעיקר גדולים מומלץ היום לדחות את העיקור עד אחרי גיל 11 חודשים, ולעיתים רחוקות אחרי גיל 23 חדשים. במידה ומתלבטים לגבי הכלבה מומלץ להתקשר למרפאה ולבקש להתייעץ עם וטרינר בנושא.

 • ש: האם הכלבה שלי תשמין בעקבות הניתוח ?
  ת: תהליך ההתבגרות הוא התהליך העיקרי שגורם לעליה במשקל, נכון שהשנוי ההורמונלי שבא בעקבות העיקור תורם גם הוא להשמנה אך אפשר בקלות למגר אותו בעזרת הגבלת התזונה והקפדה על פעילות גופנית.

 • ש: שמעתי שכדאי לעשות עיקור כלבה רק אחרי מחזור ראשון ?
  ת: אין שום עדות רפואית לכך שעיקור אחרי מחזור ראשון עדיף, זה בעיקר אמונות תפלות וסיפורי סבתא. להפך, קיימות הוכחות רבות שעיקור לפני מחזור ראשון מפחית במידה רבה את הסכנה לחלות בסרטן השד.

 • ש: מה יקרה בדיוק ביום הניתוח ?
  ת: עם הגעת הכלבה למרפאה, רופא וטרינר יערוך לה בדיקה גופנית מלאה, יחוש את אבריה הפנימיים, יבדוק את עיניה ואוזניה, יקשיב ללב ולראות שלה, ימדוד לה חום, ישקול אותה ובמידת הצורך יעשה לה בדיקת דם קצרה לפני ההרדמה הכללית. 

לאחר מכן, הכלבה תקבל זריקת טשטוש וזריקה ראשונה נגד כאבים. לאחר שהכלבה תירגע האחות תחבר לה עירוי לוריד והכלבה תקבל במשך זמן מה עירוי המכיל נוזלים ומשככי כאבים. בהמשך הכלבה תקבל זריקה להרדמה כללית והיא תחובר למכונת הרדמה . לאחר שנרדמה, הכלבה תושכב על גבה והשיער שעל הבטן יגולח והבטן תירחץ במים וסבון.

הכלבה תוכנס לאחר מכן לחדר ניתוח שם הבטן תירחץ שוב ותחוטא. הכלבה תעבור את הניתוח שימשך בין 15-30 דקות (תלוי בגודל הכלבה), ולאחריו תצא לחדר התאוששות. שם תקבל שוב זריקה נגד כאבים, ותישאר בהשגחה מלאה עד שתוכל שוב לעמוד על רגליה ולצאת לטיול.

כמה עולה עיקור של כלבה
 • ש: למה כדאי לי לעשות ניתוח עיקור כלבה דווקא אצלכם ?
  ת: יש לכך מספר סיבות:
 1. טכניקת הניתוח – בבית החולים שלנו כל ניתוחי העיקור נעשים ב"טכנולוגית לייזר". טכניקת הלייזר מאפשרת ניתוח ללא שימוש בסכין ניתוחים, ועם הרבה פחות כאב ונפיחות, החלמה מהירה יותר וללא תפירה חיצונית כלל, כך שהכלבה לא צריכה ללכת עם "אהיל או צווארון " אחרי הניתוח, ואין צורך לשוב להסרת תפרים.
 2. טיפול רב שלבי נגד כאבים –  , Multy modal pain control אנחנו מונעים מהכלבה לחוש כאב לפני היווצרו, זריקה ראשונה לפני הניתוח, הרדמה מקומית באזור הניתוח, במהלך כל הניתוח הכלבה מקבלת עירוי עם תערובת של מורפיום, קטאמין ולידוקאין (משככי כאבים חזקים ביותר) וכן בשעתיים הראשונות לאחרי הניתוח. מיד עם הגעת הכלב להתאוששות היא שוב תקבל זריקה ארוכת טווח נגד כאבים, שתכסה את 12 השעות הראשונות שאחרי הניתוח. בנוסף, הכלבה תקבל בהמשך כדורים נגד כאבים למשך 3-4 ימים אחרי הניתוח.
 3. הרדמה כללית וניטור – במהלך הניתוח הכלבה מחוברת בעזרת צינור הנשמה (טובוס) למכונת הרדמה השולטת על תערובת הגזים והחמצן שהכלבה נושמת. במהלך הניתוח הכלבה מחוברת למוניטורים שבודקים ללא הפסקה את הדופק שלה, רמת החמצן בדם, רמת CO2 בדם, לחץ הדם והטמפרטורה.

שילוב שלושת היתרונות הללו מבטיחות ניתוח איכותי ברמת בטיחות מקסימלית.

 • ש: כמה עולה עיקור של כלבה ?
  ת: אצלנו עלות עיקור כלבה בבית החולים נקבע בהתאם למשקל הכלבה. המחיר כולל בדיקת דם לפני ההרדמה ( ספירת דם וביוכימיה בעלות של 386 ש"ח) וכן תרופות לשיכוך כאב במרפאה ובבית.
  • כלבה עד 10 ק"ג – 1590 ש"ח
  • כלבה בין 11 -30 ק"ג – 1750 ש"ח
  • כלבה מעל 30 ק"ג – 1955 ש"ח.
  • מעל 40 ק"ג – 2077 ש"ח.

עיקור כלבות הוא הליך בעל יתרונות רבים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה התנהגותית. עם זאת, חשוב לקבל החלטה מושכלת לאחר שקלול כל הנתונים ,תוך התייעצות עם וטרינר ובהתחשב בצרכים הייחודיים של הכלבה.

באיזה גיל מעקרים כלבה

ד"ר שרון רגב – בית חולים וטרינרי

מחפשים מרפאה מקצועית לעיקור כלבה? מעוניינים בווטרינר קבוע לכלב או חתול? המרכז הווטרינרי של ד"ר שרון רגב זו הכתובת.

בית החולים הווטרינרי של ד"ר שרון רגב שם דגש על מתן טיפול רפואי מקצועי, איכותי ובגישה הוליסטית, תוך שימוש בציוד חדיש ומתקדם.

צוות המומחים שלנו כולל רופאים ווטרינרים מנוסים בעלי הכשרה לטיפול בעזר הטכניקות החדישות ביותר, וכן אחיות וטכנאים רפואיים מסורים.

עם מגוון השירותים השונים שאנו מציעים, תהיו בטוחים למצוא את כל הטיפולים שחיית המחמד שלכם צריכה במקום אחד. בין השירותים שאנו מציעים ניתן למצוא:

 • רפואה פנימית: אבחון וטיפול במגוון מחלות, החל מבעיות עיכול ועד למחלות כרוניות.
 • כירורגיה: ניתוחים פשוטים ומורכבים, כולל ניתוחי חירום.
 • טיפולי שיניים: ניקוי שיניים, עקירות, טיפולי שורש ועוד.
 • הדמייה מתקדמת: רנטגן, אולטרסאונד, CT ו-MRI.
 • אשפוז ושירותי חירום 24 שעות ביממה: צוות מקצועי זמין 24/7 תחת השגחה צמודה.

אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו ולקבל את הטיפול הטוב ביותר עבור חיית המחמד שלכם. לפרטים נוספים ולקביעת תור מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום בטלפון –  03-6742467.

 

קישורים : דלקת רחם בכלבה.
למה לייזר ? למה כדאי לנתח בלייזר.
עיקורים וסרוסים מידע כללי.
עיקור וסירוס – ואללה