בדיקת שתן- מורה נבוכים

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

נושאים עיקריים (לחץ לפתיחת קטגוריות)​

שם כותב המאמר: דר אורן פאר ומיכל קרנר

בדיקת שתן- מורה נבוכים
מה זה יורינליסיס- בדיקת שתן נותנת תמונה על הרכבו הכימי של השתן, ויכולה להעיד על מצבן הרפואי של מערכת השתן והכליות. הבדיקה יכולה גם להעיד על מחלות אחרות, כמו סכרת.

כיצד נאסף השתן- שתי דרכים עיקריות משמשות אותנו לאיסוף שתן;
בשיטה הראשונה מוחדרת מחט דרך קיר הגוף ישירות לשלפוחית. כך ניתן לאסוף שתן סטרילי. היתרונות של שיטה זו הם שהיא פשוטה לביצוע, ושהשתן אינו מזדהם מדרכי השתן התחתונות ומתקבלת בדיקה אמינה יותר. החדרת המחט אינה מלווה בכאב מצד החיה.

השיטה השניה היא איסוף עם מיכל בזמן הטלת שתן. היתרון של שיטה זו הוא, שהבעלים יכול לאסוף את השתן בבית מארגז החול או במהלך טיול עם הכלב. החסרונות הם שרוב בעלי הכלבים מתקשים לאסוף את השתן, ושהשתן לרוב מזדהם מדרכי השתן התחתונות או מגורמים חיצוניים אחרים בזמן האיסוף.

כיצד הבדיקה מתבצעת- לבדיקה ארבעה שלבים- הערכת צבע וצלילות השתן, בדיקת ריכוזיות השתן, בדיקה של סטיק שתן, בדיקה מיקרוסקופית של התאים הנוכחים בשתן.
צבע וצלילות- שתן טרי יהיה צלול ובצבע צהוב בהיר. שתן צהוב כהה יכול להעיד על התייבשות, שתן מאוד בהיר יכול להעיד על חוסר יכולת הכליות לרכז את השתן.
עכירות מעידה על נוכחות תאים בשתן, כמו קריסטלים במקרה של דלקת, חלבון במקרה של בעיית כליות.
שתן אדום מראה על נוכחות דם בשתן, דבר היכול להגרם מנוכחות קריסטלים או מטראומה.
ריכוזיות השתן SG- אחד מתפקידי הכליות הוא לשמור על מאגר המים של הגוף בטווח התקין. במקרה של עודף מים הכליות יאפשרו למים לצאת דרך השתן והשתן יהיה מדולל יותר. במצב של התייבשות הכליות ישמרו את המים בגוף והשתן יצא מרוכז יותר.
בעוד ששתן מרוכז יתר על המידה מעיד על התייבשות, והתייבשות יכולה לסמן על מספר מחלות, ההחלטה על התערבות רפואית תקבע על סמך סימנים קליניים נוספים אותם תראה החיה.
שתן מאוד דליל יתכן מדי פעם, אך בדיקות מדוללות שיחזרו על עצמן יכולות להעיד על מחלת כליות. הבדיקה הבאה בתור תהיה בדיקה של השתן הראשון של הבוקר, מאחר ושתן זה נוטה להיות מרוכז יותר. אם הדגימה מרוכזת דיה, ובהעדר סימנים קליניים נוספים, נוטים להתייחס לחיה כבריאה.
סטיק שתן- מודד מספר ערכים כימיים של השתן-
pH- מראה עד כמה השתן חומצי או בסיסי.
רמות קיצון של חומציות נקשרות לרוב עם מחלה. כשהשתן חומצי מדי לאורך זמן, רוב הסיכויים שיווצרו בדרכי השתן אבנים מסוג קלציום אוקסלט. כשהשתן בסיסי מדי לאורך זמן יש יותר סיכוי לזיהומים בשלפוחית השתן ולהיווצרות אבנים מסוג סטרווייט.

חלבון- מעט חלבון בשתן לרוב אינו מהווה ממצא מדאיג במיוחד, אולם רמות גבוהות של חלבון בשתן, או המצאות של חלבון בשתן דליל מאוד, יכולות לסמן על בעיית כליות.

גלוקוז- אינו אמור להמצא בדוגמת שתן של חיה בריאה. רמות נמוכות של גלוקוז בשתן יכולות להעיד על בעיית כליות. רמות גבוהות יכולות להעיד על סכרת.

קטונים- הופעה של קטונים בשתן מעידה על סכרת.

דם- נוכחות חיובית של דם בשתן לפי הסטיק יכולה לנבוע מכמה גורמים- הנפוצה ביותר היא דימום במערכת השתן.
סיבה פחות נפוצה היא הרס של תאי דם אדומים המשחררים חלבון בשם המוגלובין, שמתפנה דרך הכליות.
דלקת שרירים גם מביאה לשחרור חלבון הנותן קריאה חיובית של דם בשתן.

בילירובין- נוצר בכבד ומתפנה מהגוף דרך נוזל המרה. אינו נמצא בדגימות שתן של חתולים בריאים, אך עלול להמצא בדגימות של כלבים בריאים, במינון נמוך.
במחלות מסויימות של הכבד יצטבר בילירובין בדם עד שיתפנה לבסוף דרך הכליות, מה שיגרום לתוצאה גבוהה בסטיק השתן.

ניטריט- קריאה חיובית מראה על זיהום בקטריאלי של השתן.

בדיקה מיקרוסקופית- בבדיקה זו נבדקים התאים שנמצאים בדגימת השתן. התאים שנמצאים ברוב הדגימות הם תאי דם אדומים, תאי דם לבנים, קריסטלים ובקטריות.

תאי דם אדומים- בכמות גדולה הם מעידים על דימום, שיכול להגרם מאבנים בשלפוחית, זיהום, טראומה ועוד.

תאי דם לבנים- בכמות גדולה מעידים על זיהום במערכת השתן.

קריסטלים- ישנם סוגים שונים של קריסטלים. סוג הקריסטל נקבע ע"פ צורתו.
קריסטלים מסויימים נקשרים למחלות מסויימות, כמו מחלות כבד או כליות. קריסטלים לא תמיד מסמנים על מחלה, הם יכולים להופיע גם במקרה של נטילת תרופות מסויימות או במידה ועבר זמן רב בין נטילת השתן לבין בדיקת השתן.

בקטריות- זיהום בקטריאלי הוא לרוב גורם לדלקת בשלפוחית או בכליות. נוכחות של בקטריות ותאי דלקת בשתן מעידה על זיהום במערכת השתן. במקרה של בקטריות בשתן יתכן ויהיה צורך לשלוח את הדגימה לבדיקת תרבית ורגישות, ע"מ לברר באילו בקטריות בדיוק מדובר ומהי האנטיביוטיקה הטובה ביותר לשימוש במקרה זה. כל ממצא חריג בבדיקת השתן יכול להוות צורך בבדיקות נוספות לזיהוי מדוייק של מצבה הבריאותי של החיה, והבנה כיצד לטפל בחיה בדרך הטובה והנכונה ביותר.
דוגמה לכמה דגימות שתן תחת מיקרוסקופ, המציגות קריסטלים שונים.