איזה אוכל מתאים לכלב שלי – מזון מומלץ לכלבים

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

נושאים עיקריים (לחץ לפתיחת קטגוריות)​

איזה אוכל מתאים לכלב

איזה אוכל מתאים לכלב שלי – תזונת חיות מחמד מנקודת ראות וטרינרית


מטרת מאמר זה היא לעקוף את הבלי השיווק והמיתוג ולעזור לכם לבחור את המזון המתאים לחיית המחמד שלכם.

איזה אוכל מתאים לכלב שלי ? איזה אוכל מומלץ לכלבים קטנים או גדולים? שאלה שאנחנו נשאלים עשרות פעמים ביום על ידי לקוחות מתוסכלים שמונחים על ידי בעלי חנויות , אתרי אינטרנט מפוקפקים ושכנים שיודעים הכל.

על מנת להוביל אתכם בין כל המכשולים שמערימים המשווקים ויצרני המזון עלינו לעבור 3 שלבים עיקריים:

1. קודם כל בעל החיים.

בשלב ראשון, כשבאים לבדוק איזה מזון מתאים לכלב או לחתול  יש לזהות את הצרכים התזונתיים של חיית המחמד. שלב זה אמור להיות פשוט במיוחד אם בעל החיים באופן כללי בריא, אבל מסתבך כשמדובר בבעל חיים עם בעיות בריאות מיוחדות כמו אלרגיות או מחלת כליות כרונית או מחלת כבד כרונית וכד'.
במקרים האלו עולה החשיבות הרבה של רשימת המרכיבים, (Ingredient list ), אמנם אין כללים ברורים מה צריך להיות שם וכמה , אבל ככלל, רצוי שחמשת המרכיבים הראשונים יהיו ממש מזון , כלומר מרכיבים שאנחנו מכירים ומזהים אותם בתור מזון.
התייעצות קצרה עם הרופא הווטרינר שלך תצביע על רשימת מרכיבים מתאימה לכלבך או טוב יותר אפילו להמליץ על סוג מזון מומלץ לכלבים קטנים או גדולים, וגם תוכלו לקבל שם ושם משפחה לאוכל שהכלב צריך.

2. יש לבחור יצרן מזון אמין. 

לאחר שזיהינו את רשימת המרכיבים המתאימים לחיית המחמד שלך יש לבחור יצרן מזון אמין. על כל שק מזון יבש יהיה כתוב אוכל טוב לכלבים קטנים או גדולים, מיוצר על ידי XXX עבור YYY או משווק על ידי AAAA עבור BBBB . במקרים האלו החברה לא אחראית בכלל על איכות המזון אלא רק על האריזה ועל ספירת הכסף.
עם כל השפע הרב של יצרני ומשווקי מזון מכל חלקי העולם, אפשר ללכת בקלות לאיבוד בין יופי האריזות, עיצוב השקיםהכ, פעילויות מיתוג מתוחכמות ורשימת מרכיבים מטעה.
ולכן אני פחות הייתי מתרשם מרשימות מרכיבים מפוארות ויותר מתמקד ביצרנים שבאמת אנחנו מאמינים בהם, ואין הרבה כאלה. שאל את הווטרינר שלך באיזו חברה הוא מאמין ולמה. יש מספר מועט של חברות יצרניות מזון כלבים שמנהלות מחלקות מחקר ופיתוח מתקדמות ונבדקות תחת עינם הבוחנת של מוסדות אקדמאיים וטרינריים ידועים בעולם, וכל שאר החברות הן מעתיקות.

3. בחירת הנוסחה המתאימה ביותר לבעל החיים – וללקוח. 

הרופא הווטרינר שלך ידע איזה אוכל מתאים לכלב או לחתול שלך, הוא ידע לזהות את הצרכים המיוחדים של חיית המחמד שלך והוא האיש להתייעץ אתו, לא בעל חנות ולא יועץ שיווק מאת יבואן כזה או אחר, ובטח לא אתרי אינטרנט קיקיוניים שמתיימרים להבין בתזונת בעלי חיים . בשאלה איזה אוכל מתאים לכלב שלי, סביר שהווטרינר יקלע בדרך כלל לצרכי בעל החיים אבל לא תמיד הוא יכול לקלוע לדרישות הלקוח, יש לקוחות שלהם יש דרישות מיוחדות בנושאים שונים כמו מזון טבעוני, מזון ממרכיבים טבעיים בלבד, מזון ללא חיטה או ללא גלוטן ועוד ועוד, או אפילו מזון זול יותר.

על מנת שנוכל לבחון ולהבין מה קורה בתוך המזון היבש , יש ללמוד ולקרוא את רשימת המרכיבים ויותר חשוב לדעת לקרוא בין השורות, הסיבה לכך היא שיצרני ומפיצי המזון מנסים להרכיב רשימה שלא רק תהיה רלוונטית מבחינת המזון אלא גם שתיראה יפה גם לצרכנים. למשל מי יקנה מזון כלבים שהמרכיב הראשון בו יהיה ": שאריות מתעשיית הדגים "?

לצורך זה יש להבין מספר מושגים בסיסיים :

1. תוצרי לוואי :

הכוונה היא לתוצרי לוואי לתעשיית הבשר ובפירוש כללי כל מה שלא משמש למאכל אדם. הסיבה שלמוצרי לוואי לתעשיית הבשר יצא שם כל כך רע היא כי חברות אשר אינן כוללות מוצרי לוואי בערת שיווק אגרסיבי ומתוחכם גרמו לכולנו להאמין שתוצאי לוואי בהכרח מראים על מזון ירוד, ולא כך הוא. תוצרי לוואי לשוק הבשר הם מקור מעולה לחלבון מן החי , לדוגמא לבבות, כבדים ושאר אברים פנימיים והשימוש בהם מהווה פתרון סביבתי מדהים לכל השאריות שהאדם אינו צורך במסגרת הטיפול בבשר.
מבחינתי מזון שמכיל תוצרי לוואי מתעשיית הבשר (Meat Byproducts)יכול להיות מזון איכותי למרבית הכלבים, המקרה היחידי בו לא הייתי רוצה להאכיל חיית מחמד באברים פנימיים הוא במקרים של מחלת כבד או כליות כרוניים.

2. מזון באיכות לבני אדם או מזו שאינו GMO (מזון שלא הונדס גנטית).

איזה מזון מתאים לכלב שלי ? אולי מזון אורגני ? אולי הוליסטי ?  אין דבר כזה זה הכל גימיקים שיווקיים.
אלו הם טרנדים ואופנות מתזונת האדם, שהועתקו בחכמה על ידי מומחי שיווק ומיתוג לעולם הווטרינריה, הביטוי מזון שלא הונדס גנטי הוא מאוד מטעה , מה החכמה להכין מזון כלבים מתרנגולות שלא הונדסו גנטית (מי לכל הרוחות מהנדס תרנגולות ?) אבל התרנגולות האלו הוזנו בתירס שהונדס גנטית.
גם מזון לחיות מחמד שמתיימר להיות ……"אורגני"  , גם זה מגמת שיווק שנועדה להטעות את הציבור. ההגדרות לפיקוח על מזון אורגני הן לשימוש למזון לצריכת האדם, אין כל תקנות או חוקים בקשר לתקינה ובקרה למזון אורגני לחיות מחמד, סתם הטעיה שיווקית.

פרימיום, סופר פרימיום, אולטראפרימיום, כולם גימיקים שיוקיים, אין כל תקנות לאיכות מזון תחת תהגדרות האלו.

איזה אוכל מתאים לכלב
מזון עם תוספת של רימונים

לא פעם אנחנו נתקלים בבעלי כלבים או חתולים שבתמימותם ניסו להבין ממקורות שונים ובעיקר מהאינטרנט איזה מזון באמת כדאי לתת, הם מגיעים עמוסים ברעיונות שלעיתים קרובות אין להם אחיזה במציאות והם חלק ממערכת השיווק האגרסיבית של חברות המזון. בדרך כלל הם מגיעים עם תובנה שהמזון הנכון הוא מין מזון בוטיק שמכיל משהו יחודי , בעל חזות מלבבת, שקשור בבריאות , לדוגמא, רימונים, או דג סול מהים הצפוני וכו'. מי ראה חתול אוכל רימונים לאחרונה או כלב דג דגים בים הצפוני, כל אלו הם טריקים שיווקיים.
מרבית מזונות הבוטיק הללו הם יד שלישית על המזון , אחרי היצרן בארץ המוצא , המשווק בארץ המוצא והחברה היבואנית. יש הרבה מאוד שיווק והרבה מאוד מיתוג עבור הרבה יצרני מזון קטנים שרוצים  להרוויח נתח מהשוק הענק של 50 מיליארד דולר ברחבי העולם.

 

יוקנובה – אתר הבית

הילס סיינס פלאן – בחסות וטמרקט

רויאל קנין – דף הבית