אולטראסאונד לחתול

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

נושאים עיקריים (לחץ לפתיחת קטגוריות)​

בדיקת אולטרסאונד לחתול מאפשרת אבחון יעיל של בעיות באיברים הפנימיים בגוף החתול. תוך הימנעות מביצוע בדיקות פולשניות שלא לצורך, שלעיתים ניתן לייתר אותן על בסיס האבחנה הראשונית המתקבלת מבדיקת ההדמיה. בשורות הבאות נסביר מהי בדיקת אולטרה סאונד לחתולים, מהם השימושים שלה, מהם היתרונות הגלומים בה ומה מידת הדיוק שניתן לצפות לה בביצוע אולטרסאונד לחיות מחמד.

מהי בדיקת אולטרסאונד לחתולים ומהם השימושים שלה?

בדיקת אולטרסאונד היא בדיקה הפועלת על העיקרון של גלי קול הנשלחים ממקור מסוים אל האיבר שאותו בודקים. גלי הקול מוחזרים מהאבר שנבדק והתוצאות מופיעות בפני הבודקים על גבי צג המחשב. בדרך כלל, בדיקה מהסוג האמור משמשת לדימות של שרירים או רקמות שונות בגוף. וכן סריקת איברים שונים בו.

להלן השימושים הנפוצים לבדיקות אולטרסאונד בחתולים:

  • בדיקת איברים פנימיים מסוימים: בדיקת האולטרסאונד מאפשרת לסקור את הרקמות הרכות באזורים שונים בגוף החתול, ולקבל תמונת מצב ברורה לגבי ממצאים חריגים בהן. כאשר חתול מגלה סימני מצוקה, ואם אין אבחנה מדויקת באשר לגורמים לבעיה, בדיקת אולטרסאונד יכולה לתת תשובה או לכל הפחות כיוון פעולה אפשרי.
  • בדיקה של זרימת הדם: בדיקת אולטרסאונד היא יעילה מאד לאבחון בעיות בזרימת הדם של החתול. הבדיקה מאבחנת בקלות חסימות חלקיות או מלאות של כלי דם ומאפשרת לאכן את המיקום המדויק שלהן.
  • אבחון דלקות וגידולים: בדיקת אולטרסאונד היא אמצעי יעיל לאבחון ראשוני של דלקות וגידולים שונים בתוך איברים פנימיים בגוף. אם כי ייתכן שיהיה צורך לאשש את התוצאות באמצעות בדיקות נוספות או סוגים אחרים של צילומים.

בדיקות אולטרסאונד בחיות מחמד כאמור, מסייעות לווטרינר לקבל תמונת מצב ברורה יותר לגבי מערכות שונות ואיברים פנימיים בגוף החתול, בדרך לקבלת החלטה מושכלת על אופי הטיפול הנדרש.

ההיערכות לביצוע בדיקות אולטרסאונד לחתולים

בדרך כלל, בדיקת אולטרסאונד איננה בדיקה פולשנית. מכשיר הבדיקה מוצמד לגוף של חיית המחמד לאחר שאזור הבדיקה מגולח בדרך כלל טרום הבדיקה. הבדיקה מתבצעת ללא כאב וללא החדרת אמצעים פולשניים לגוף. יחד עם זאת, ישנם חתולים שעצם ההימצאות בסביבת המרפאה הווטרינרית גורמת להם לסטרס. במצבים כאלו, ייתכן שתידרש הרגעה או הרדמה קלה לטובת ביצוע הבדיקה.

אולטראסאונד לחתול

היתרונות הגלומים בבדיקות אולטרסאונד לחתולים

אחד היתרונות של בדיקת אולטרסאונד ביחד לסוגים אחרים של בדיקות, טמון בעובדה שמדובר בבדיקה שהיא בדרך כלל לא פולשנית. בנוסף, הבדיקה הזאת איננה כרוכה בחשיפה לקרינה, כמו שקורה בבדיקות רבות אחרות. זאת ועוד – התוצאות של בדיקות כאלה הן בדרך כלל אמינות ועשויות להצביע בצורה מדויקת למדיי על גורמי הבעיה.

האם אולטרסאונד חתולים מחייב הרדמה?

כאמור, בדיקות אולטרסאונד לחיות המחמד שלנו – חתולים, כלבים ובכלל, נועדו לאבחן בעיות רפואיות שונות. זאת בעיקר משום שהחיות לא מתלוננות ואינן יכולות להצביע במדויק על המקום בו כואב להן ועל הנסיבות שגרמו לפגיעה שלהן. אולם ישנם חתולים שגם ביצוע בדיקות וטרינריות שאינן פולשניות, מסב להם אי נוחות רבה. על מנת שהבדיקה תתבצע בצורה יעילה ותניב תוצאות ברורות ומדויקות, חשוב להימנע מתזוזות רבות של הנבדק. לכן אף שבחלק ניכר מהמקרים לא נדרשת הרדמה לשם ביצוע אולטרסאונד בחיות מחמד, במקרים של חתולים מסוימים עלולה להידרש הרגעה או הרדמה קלה – בייחוד אם יש צורך ליטול דגימה או ביופסיה בנוסף לבדיקת ההדמיה עצמה.

מה מידת הדיוק שניתן לצפות לה מבדיקות אולטרסאונד חתולים?

בדיקות אולטרסאונד לחתולים לרוב מסייעות לאבחן ביעילות בעיות באיברים פנימיים. יחד עם זאת, בדיקת אולטרסאונד כשלעצמה לא תמיד מספיקה כדי להגיע לתוצאות הנכונות או המדויקות ביותר. בחלק ניכר מהמקרים, הבדיקה היא רק חלק מסדרת בדיקות וצילומים שעשויים להידרש בנוסף, כדי לקבל תמונת מצב מלאה. יחד עם זאת, הבדיקות מהסוג האמור הצילו לא פעם חתולים וכלבים מגידולים, כמו גם בעיות אחרות שהתחילו להתפתח בגוף.

לסיכום

חוששים לבריאות חתולכם? מומלץ ביותר לפנות למרפאה וטרינרית לתיאום בדיקה בהקדם. בבית החולים לחתולים CATVET בהנהלת ד"ר שרון רגב, פועל צוות וטרינרים מסור מנוסה ומיומן ביותר בביצוען של בדיקות אולטרסאונד לחתולים ומתן אבחנה מדויקת, מקצועית ויעילה גם במצבים מורכבים. נשמח מאוד לעמוד לרשותכם ולרשות חתולכם.

פנו אלינו בהקדם!