מלנומה בעין בחתול – iris melanoma

יצירת קשר

השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

נושאים עיקריים (לחץ לפתיחת קטגוריות)​

מלנומה בעין בחתול

מלנומה בעין בחתול – iris melanoma


 

כותב המאמר: ד"ר אורן פאר

מה זה מלנומה בעין בחתול ?

מלנומה בעין בחתול הוא גידול של תאי מלנין המשמשים באופן רגיל כתאי פיגמנט בהרבה רקמות בגוף , בעור, שיער ובעיניים וכתוצאה מגורם שאיננו ברור התאים הללו הופכים סרטניים. מלנומה בעין בחתול הוא סרטן תוך עיני לא שכיח התוקף את אותן רקמות בעין המכילות פיגמנט ובפרט את קשתית העין (iris) ואת שכבת הכורואיד (שכבה דקה מתחת לרשתית העין). הגידול עלול לגרום לדלקת תוך עינית, לדימום ובכל המקרים בהם יופיע ולא יטופל  יגרום לעליית לחץ תוך עיני קשה (גלאוקומה). גיל הופעת הסימנים נע בין 8-12 שנים. בניגוד לכלבים שם מאפייני מלנומה הם שפירים (מלבד 4% לערך מהמקרים המדווחים כממאירים) מלנומה בעין בחתול בעלת אופי ממאיר בלמעלה מ-65% מהמקרים, ויודעת לפלוש לרקמות הסמוכות ובכלל זה לראש, בית חזה וגפיים. מלנומה בעין בחתול באה לידי ביטוי בשלביה המוקדמים כשינוי בגוון קשתית העין של החתול , השינוי יכול להיראות כנקודה בודדת, מגוון נקודות מפושטות באופן דיפוזי , בליטה אחת או מספר בליטות . שינוי הצבע לרוב נצפה בגוון חום כהה אך יכול גם להיות בהיר יותר בצבעו. קצב התקדמות הגידול עשוי להיות איטי בין 3-5 שנים עד שליחת גרורות אך זה תלוי בזמן האבחון הראשוני ולרוב זה מאוחר יותר. חתולים שאובחנו כל זמן שהגידול היה רק על גבי קשתית העין ולא הראה ממאירות ישלימו את תוחלת חייהם. מידע זה רק תומך בחשיבות הוצאת עין כדי להימנע ממוות מוקדם על רקע של סרטן גרורתי.

כיצד מאבחנים מלנומה בעין בחתול ?

מלנומה בעין בחתול באה לידי ביטוי בנקודות או כתמים חומים באופן בודד או מפושט בחלק הצבעוני של העין, יחד עם זאת כפי שניתן לראות באנשים מבוגרים כך גם החתולים מבוגרים לעיתים פיזור הפיגמנט עשוי להיות נורמלי לחלוטין וכחלק מתהליך טבעי בגוף,

כיצד ניתן להבדיל בין תהליך שפיר באופיו הקרוי מלנוזיס (ocular melanosis) לבין תהליך ממאיר מסוג מלנומה בעין בחתול?

בעבר חשבו שמראה העין מספיק אך ברור היום שלא, גם קשתית עין מלאת פיגמנט עשויה להתברר כנדידת פיגמנט תקינה לחלוטין. בעבר (עד לסוףשנת 2015) גם הניחו שיש הבדל בין צורת הכתם , כאשר היא שטחית לרוב מאופיינת בנדידה שפירה וכאשר מוגבהת – (בדומה להתנהגות סרטנית לעיתים) זו סרטנית, אך עבודה גדולה שבוצעה הראתה כי אין התאמה וכי מאפיין זה גם כן לא מספיק כדי לקבוע אבחנה או לשלול אותה. (יוצא מהכלל ,כאשר יש מוקד גידול אחד מוגבהה ובעלת מאפיינים סרטניים). בכל רקמה אחרת בגוף כאשר יש חשד לתהליך דלקתי חריף על אחת כמה וכמה סרטני נמליץ על נטילת דגימה אספירציה  או ביופסייה , אך הוכח בעבודה גדולה שפורסמה ב-2015 באוניברסיטת דיוויס כי נטילת דגימת נוזל מתוך העין אין בה שום ערך אבחוני בכל הקשור לקביעת/שלילת סרטן. ולכן לא נמליץ על בדיקה מסוג זה. (מה גם שגם בדיקה כזו עלולה לגרום לעין בריאה לעבור דלקת/זיהום)

מהן המלצות הטיפול כשעולה חשד ל מלנומה בעין בחתול ?

מרגע התעוררות החשד להופעת הסימנים- מעקב שוטף כל 3 חודשים בשנה הראשונה כולל תיעוד של הבעלים ע"י צילום העין ואם המצב סטטי המשך מעקב אחת לשנה. בדיקה כללית ואופטלמולוגיה מלאה ומקיפה הכוללת מדידת לחץ תוך עיני, בדיקת רשתית אם עולה החשד לתהליך סרטני ההמלצה גם כאשר מדובר בעין פונקציונלית, קרי עין רואה ללא דלקת בזמן האבחון, עם כל הקושי העצום בדבר , ההמלצה העולמית היא להוציא את העין ולשלוח למעבדה פתולוגית. המחיר הוא כבד מאוד אך נועד כדי לאפשר לחתול ולבעליו להשלים את תוחלת חייו.

מלנומה בעין בחתול
החתולה שירין שעברה הוצאת עין רואה , בקושי רב ביותר מצד הבעלים , אך כשהגיעה תוצאת המעבדה הפתולוגית, הבינו שלמעשה במו ידיהם הצילו את חיי חתולתם. ניתן לראות בעין ימין בכתמים חומים מפושטים (דיפוזיים) על גבי הגוון הצהבהב של קשתית העין.התעוררות

מידע נוסף ניתן למצוא בקישורים הבאים : תיאור מקרה מורחב ומסכם vca – veterinary hospital